Yoga i Pinjelunden, skøn natur og gode oplevelser på Lesbos, Grækenland | 14. - 21. juni 2026
Arrangør: | MUNONNE - Yoga Being v/Kirsten Slots |
Placering: | Lesbos, Grækenland |
Fra: | 21/6/2026 kl. 07:30 |
Til: | 25/6/2026 kl. 15:00 |
Antal visninger: | 3 |

Dyrk yoga på Lesbos, en af Grækenlands smukkeste og mest fredfyldte øer.
Oplev en afstressende yogaferie med Kirsten Slots. På den fredfyldte ø Lesbos har du de bedste omgivelser til at genoplade krop og sjæl og vende tilbage til din hverdag fuld af energi og ny inspiration. Du får undervisning om formiddagen, og der er mulighed for fællesspisning og hyggeligt samvær om eftermiddagen og aftenen, når du har lyst.
Kirsten afholder rejsen i samarbejde med Spies. Det giver dig optimal tryghed med guider på stedet og gode afbestillingsvilkår. Samtidig får du en helt unik oplevelse sammen med Kirsten, som har afholdt kurser på øen siden 2016. Kirsten taler græsk og kender alle de små snilde steder. Du bestiller rejse, kursus og hotel ved at udfylde tilmeldingslinket. Spies sender din billet og betalingsinfo. Ca. en måned før kurset sender Kirsten dig et velkomst- og informationsbrev. Så bliver det ikke nemmere.
Vi bor i den maleriske middelalderby Molivos med brolagte stræder, smuk arkitektur og små hyggelige tavernaer. Molivos er det perfekte sted til bare at være. Du finder nemt din yndlingscafe, hvor du kan nyde udsigten over den smukke bugt og bjergene plus det udsøgte lokale køkken, som er berømt i hele Grækenland. Rejser du alene er Molivos et perfekt valg, fordi det er så det er nemt at hygge sig, både alene eller i selskab med andre fra gruppen.
Yoga under åben himmel
Du får fem dage med 3 timers yoga på et højdedrag i en duftende pinjelund, hvor der er luftigt og svalt. De smukke omgivelser befordrer i sig selv den ro og fordybelse, der er essensen i yoga og mindfulness. Du kan sagtens være med, selvom du er begynder, her får du en rigtig god og grundig introduktion til yoga. Midt på ugen er der en hel fridag uden undervisning. OBS. Er du allergisk overfor fyrretræer, skal du ikke vælge denne rejse.
Yoga programmet
Ro i kroppen giver ro i sindet. Vi arbejder med langsomme stræk, der genopbygger kroppen uden at belaste den. Vi har fokus på åndedræt og kropsbevidsthed, og at der er plads til et grin. At være nærværende, betyder også at acceptere kroppen, som den nu engang er og med de begrænsninger, den har. Derfor kan du sagtens deltage, selvom du har et par skavanker. Kirsten har 35 års erfaring med yoga og meditation og tilrettelægger yogaen, så der tages individuelle hensyn. Yogaen kan tilpasses enhver krop, men har du problemer med ankler, knæ eller hofte, så kontakt Kirsten før du køber rejsen. Gaderne i Molivos er stejle, ujævne og nogle gange med høje trappetrin og det er måske ikke den optimale destination for dig.
Socialt samvær
Kirstens rejser er kendt for et trygt og rart socialt klima. Der bliver arrangeret fælles spisning for de der har lyst. I fritiden hygger du dig med andre fra gruppen, går på stranden, slentrer rund i de hyggelige stræder i Molivos, eller finder din egen yndlingscafe, hvor du slapper af og nyder udsigten over havet og bjergene. Glæd dig også til gode koncerten, og måske er du heldig at løbe ind i en af Molivos mange festivaler.
*******************************************************
** KLIK HER FOR MERE INFORMATION SAMT TILMELDING ***
*******************************************************
- Events & Workshops
27/8/2025
27/8/2025
• Bevidsthed, Medfølelse og Glæde: Retreat...
28/8/2025
• Yoga-retreat (Sommer-yoga) - weekend med...
29/8/2025
29/8/2025
• Dit indre lederskab - 3 dages yoga retre...
29/8/2025
• Sensommer-retreat på Møn - 1 plads...
29/8/2025
• YOGAREJSE TIL FANTASTISKE PORTUGAL...
30/8/2025
-
Se alle events & workshops
- Ugentlige Hold
27/8/2025
• Aerial Yoga hold-forløb (ikke begynder)...
27/8/2025
28/8/2025
28/8/2025
• Stressfri og Stærk Yoga-forløb med Sisse...
28/8/2025
1/9/2025
-
Se alle hold
Gratis E-bøger