1-2 dages levering
Gratis fragt & retur på yogatøj
Stort udvalg til yoga & fitness
90 dages fuld returret
Kundeservice 72 28 95 95

Muladhara - det 1. Chakra

Arrangør:Ulla Steen
Placering:Studio Flow, Svendborg
Fra:20/4/2025 kl. 10:00
Til:20/4/2025 kl. 13:00
Antal visninger:39

Muladharas sans er lugt og farven er rød. Rød er den farve i Chakraernes farvespektrum, der har den længste bølgelængde og dermed også den farve, der ses bedst på afstand. Rød er tegn til at stoppe op og være opmærksom. På samme måde kan lugtesansen også advare os, når noget, der måske har ligget for længe, trænger til at blive udskiftet eller fjernet.  

Muladhara er det fundament, hvorpå vi bygger hele vores eksistens. Måske kender du også Maslows behovspyramide, hvor det med al tydelighed illustreres, at dét der bærer hele pyramiden, er den brede bund af basale behov. Forestiller man sig denne solide sokkel fjernet, ville pyramiden forvitre og true med at falde sammen. Der er ingen tvivl om, at Maslow (f. 1908) har skævet til Chakrafilosofien, hvor samme princip gør sig gældende.

Det faste, solide fundament, som Jorden udgør, ligger for vores fødder og indeholder grundlæggende alt det, vi har brug for til at overleve. Først når det er på plads, er der overskud til de mere forfinede og åndelige aspekter af tilværelsen.  Vi skal i denne workshop arbejde med venepumpen, iskiasnerven og immunforsvaret. 

Dato: 20. april 2025

Tid: Kl. 10.00 – 13.00

Sted: Studio Flow, Bagergade 16, 5700 Svendborg 

Pris: kr. 450,- incl. the og lidt lækkert 

Du kan tilmelde dig her


Udfyld nedenfor og klik SEND:



Skriv de bogstaver/tal du ser på billedet nedenfor:








FIND YOGA



Se alle yoga steder

Gratis E-bøger